Kadınlara hediye alırken gözönüne alacağınız dört ipucu

kadinlara-hediye

1- Nasıl bir insan? Nelere meraklı?
Kadınlar, kendileri ile ilgilendiğinizi belli etmenizden hoşlanırlar. Hobileri, ilgi alanları neler ve kişilik yapısı nasıl? Sportif bir tip mi, yoksa takıp takıştırmayı seven bir tip mi? Mutfakta zaman geçirmeyi seviyor mu? Herhangi bir spor ile uğraşıyor mu? Seyahat etmeyi sever mi? Onun özelliklerini gözeterek hediye aldığınızda mutlu olacaktır. Bu konuda hediye seçiciden faydalanabilirsiniz.

2- Onu gözlemleyin

Konuşurken almak istediği şeylerden söz edebilir. Alışveriş sırasında bir şeylerin karşısında zaman geçirebilir. Bir başkasında gördüğü giysi veya aksesuara ilgi gösterebilir. Kadınlar beğendikleri şeylerle ilgili küçük sinyaller verirler. Dikkatli olursanız bunları yakalayabilirsiniz.

3- Hoşlandığı renkleri öğrenin.

Çoğu kadın bazı renklere eğilim gösterir. Örneğin siyah veya kırmızı renkli giysi, aksesuar veya eşyaları tercih edebilir. Bazı kadınlar canlı renklerden, bazıları pastel renklerden hoşlanır.

4-Sunuma dikkat edin

Her ne hediye alırsanız bunu güzel bir şekilde sunmaya gayret edin. Şık bir paket içinde sunmanızda fayda var. Hediyeyi çocuğun eline harçlık tutuşturur gibi vermeyin. Sakin, tercihen başbaşa olduğunuz bir ortamda, bir kadeh şarap veya bir fincan kahve içerken vermeniz en iyisidir. En önemlisi, hediyenize küçük bir kart ekleyin ve üzerine “Dünya tatlısı sevgilime” gibi zarif bir şeyler yazın.

İnternette güvenli alışveriş rehberi

internetten_alisveris

Özet

 • Bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programı kurulu olmalı, bu program kendini otomatik olarak güncellemelidir.
 • Web sitesinde kredi kartı ile ödeme seçeneği olmalıdır.
 • Web sitesi açıldığında “Güvenlik sertifikası geçersiz” veya buna benzer bir uyarı olmamalıdır
 • Kredi kartı bilgileri girilen sayfada, adres çubuğunda her zamanki http yerine https yazmalıdır.
 • Web sitesi derli toplu görünmeli ve düzgün çalışmalıdır.
 • Web sitesinde iletişim bilgileri açık olmalı, bir adres ve sabit bir telefon numarası bulunmalıdır.

İnternetten alışveriş etmenin pek çok avantajı vardır;

 • Kısa zamanda aradığınızı bulabilirsiniz.
 • İnternetten satış yapan firmaların kira, personel vb giderleri az olduğu için daha ucuza mal satarlar.
 • Satın almak için bir yere gitmeniz gerekmez. Ürün size gelir.
 • Yaşadığınız yerde bulamayacağınız ürünlere ulaşabilirsiniz.

Bütün bu avantajlarına rağmen internetten alışveriş etmekten korkarız. Aklımıza bin bir türlü şüphe gelir.  Acaba kredi kartı numaram çalınır mı? Acaba istediğim ürün gelir mi? Acaba istediğim ürün yerine başka bir ürün gönderirler mi? Acaba ürünü beğenmezsem veya bana uymazsa geri alırlar mı?

Basit birkaç noktaya dikkat ederek güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Bu noktalara dikkat çekmeden önce, Türkiye’de mevcut uygulamalar hakkında kısa birkaç bilgi vermek isteriz;

 • Türkiye’de herhangi bir satıcının, günlük hayatta veya internette kredi kartı bilgilerinizi kaydetmesi yasaktır. Bunun için her alışverişinizde kredi kartı numaranızı tekrar girmeniz gerekir. Aksi bir durumla karşılaşırsanız, o firmadan uzak durun, üşenmezseniz bir de şikayet edin.
 • Türkiye’de bankalar, kredi kartı kullanımını teşvik etmek için internette dolandırılmanız durumunda paranızı geri iade ederler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şubenize başvurmanız yeterlidir.
 • Mevzuat gereği, ürüne zarar vermediyseniz ve ürün geri alınabilir nitelikteyse internetten yapılan alışverişlerde bir hafta içinde vazgeçme hakkınız vardır. Fatura ile ilgili işlemleri doğru yapmanız şartı ile firma malı geri almak zorundadır (Kurumlar bir iade faturası düzenler, bireyler ise kendilerine gönderilen faturanın iade kısmını doldurarak ürünle birlikte geri gönderir).

İnternette alışveriş etmek ve her türlü güvenliğinizi sağlamak için bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programı kurulu olmalı, bu program kendini otomatik olarak güncellemelidir. Antivirüs programına ayıracak bütçeniz yoksa ücretsiz olarak indirebileceğiniz AVG Antivirus Free 2014 veya Avast Free Antivirus programlarını önerebiliriz.
Hangi web sitelerinden alışveriş etmelisiniz?

 • Hepsiburada.com gibi bilinen web sitelerinden alışveriş edebilirsiniz. Bu tip büyük firmalarda operasyon çok büyüdüğü için zaman zaman hatalar yapılabilir, ama kurumsal bir yapı olduğu için çoğu zaman hatalar çözülür.
 • Gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi web siteleri aracılık yaparlar. Malı satan herhangi birisi veya bir firmadır. Bu sistemlerde müşterinin mağdur olmasını engelleyen mekanizmalar vardır, ancak yine de sorunlar nadir değildir. Bu tip sitelerden ancak az bulunan veya ekonomik olarak çok avantajlı ürünleri almayı tercih edin.
 • Az duyulmuş web siteleri ise çoğunluktadır bunların çoğu özelleşmiş yapılar olduğundan dolayı spesifik bir ürün aradığınızda karşınıza çıkarlar. İçlerinde çok düzenli çalışanlar olduğu gibi başınızı ağrıtacak olanlar da çoktur.

Web sitesinin güvenilir olduğunu nasıl anlarsınız?
Bunun kesin bir formülü olmamakla birlikte kuvvetli ipuçları vardır;

 • Web sitesinde kredi kartı ile ödeme seçeneği olmalıdır. Bir web sitesinin kredi kartı ödemesi alması için en az bir bankadan sanal pos alması gerekir. Bankalar, sanal pos vermeden önce hem firmayı hem de webin teknik özelliklerini incelerler. Web sitesinde sadece kapıda ödeme, banka havalesi gibi seçenekler varsa karşınızda kurumsal bir yapı olmadığını anlayabilirsiniz. Web sitesi Paypal üzerinden de kredi kartı ile ödeme alıyor olabilir, ama eğer sadece Paypal üzerinden kredi kartı ödemesi yapılabiliyorsa bu durum da negatif bir göstergedir.
 • Web sitesi açıldığında “Güvenlik sertifikası geçersiz” veya buna benzer bir uyarı alıyorsanız kredi kartı bilgilerinizi girmeyin. Yalnız bazı akıllı telefonlarda tarayıcı ile SSL sertifikasının uyuşmazlığından dolayı böyle bir hata mesajı alınabilir, normal bilgisayarda deneyin.
 • Kredi kartı bilgilerinizi girerken adres çubuğunda bulunduğunuz sayfanın adresi yazar. Kredi kartı ile ilgili sayfada her zamanki http yerine https yazmalıdır. Buradaki s harfi işlemin bir SSL (güvenlik) sertifikası aracılığı ile yapıldığını gösterir. Eğer https yazısını göremiyorsanız kredi kartı bilgilerinizi girmeyin.
 • Web sitesi derli toplu görünmeli ve düzgün çalışmalıdır. Eğer bazı resimler görünmüyor veya birbirinin üzerine çıkıyor, linkler çalışmıyor, çok sayıda yazım hatası görülüyorsa o web sitesinden uzaklaşın.
 • Web sitesinde iletişim bilgileri açık olmalı, bir adres ve sabit bir telefon numarası bulunmalıdır. Sadece cep telefonu bulunan bir web sitesi, karşınızda kurumsal bir yapı olmadığını gösterir.
 • Mesaj attığınızda makul bir sürede, bir-iki gün içinde yanıtlanmalıdır. Telefon ettiğinizde (makul bir saatte arıyorsanız) telefonun açılması gerekir. Bazı küçük firmalarda az eleman çalıştır. Bu elemanlar doğal ihtiyaçlarını karşılama, banka, vergi dairesi gibi yerlere gitme nedeni ile zaman zaman telefonlara yanıt veremeyebilir. Ancak 3-4 kez aralıklı arayıp da yanıt alamıyorsanız bu web sitesine karşı temkinli olmanız gerekir.

Mümkünse bir web sitesinden ilk alışverişinizde yüksek harcamalar yapmayın. Bu ilk alışverişi firma için bir sınav gibi düşünün.

alisveris

Alışverişten sonra dikkat edecekleriniz;

 • Satın aldığınız ürünün (aksi belirtilmemişse) bir-iki gün içinde kargoya verilmiş olması gerekir. Aksi bir durum, firmanın elinde stok olmadığını ve malı başkalarından temin ettiğini gösterir. Daha da kötüsü, elinde mal olduğu halde anca toparlanıp gönderebilmiştir. Her iki durum da negatif puandır. Bir dahaki sefere başınızı ağrıtabilir. Süreyi değerlendirirken kargo şirketinden kaynaklanabilecek gecikmeleri de dikkate almayı unutmayın.
 • Ürüne zarar gelmeyecek bir paketleme yapılıp yapılmadığına dikkat edin. Örneğin kırılacak bir eşya balonlu naylon veya strafor gibi malzeme ile tamponlanmadan gönderilmişse profesyonel bir yaklaşım değildir.
 • Kimi zaman yeterli ambalajlamaya rağmen yine de ürün zarar görebilir, zira tüm kargo firmalarında bazı kendini bilmez elemanlar vardır ve paketleri yerleştirirken tekmelemek dahil her türlü kötülüğü yaparlar. İyi bir satıcı böyle bir durumda da zararınızı karşılamalı, sizi kargo şirketi ile baş başa bırakmamalıdır.
 • Ürün mutlaka bir irsaliyeli fatura ile gelmeli, fatura paketin dışında olmalıdır. Çünkü, Türkiye’deki mevzuat gereği fatura kargo paketinin dışında olur, bu şekilde maliye tarafından kolayca denetlenebilir.
 • Faturada müşterinin ürünü iade etmesi durumunda imzalayacağı bir kısım bulunmalıdır. Bu kısmın bulunmaması, firmanın amatör olduğunu ve yaptığı işin kurallarından haberdar olmadığını gösterir.

Bu detaylara dikkat ederek gönül rahatlığı ile alışveriş edebilirsiniz. Bütün bunlara rağmen başınıza yine de sorun gelebilir, ancak bu sorunlar gerçek dünyadaki alışverişte karşılaşacağınız sorunlardan daha fazla olmayacaktır.